ключови думи за сайт

Ключови думи за сайт: как да намерите печелившите изрази

Как да търсите и проучвате тези важни за вас термини, къде е добре те да присъстват, какви инструменти да използвате

Ключови думи за сайт. Този въпрос става отправна точка за вас, когато решите да създадете сайт за своя бизнес. Или да го обновите. Или да го препозиционирате.  Или просто да го поддържате жив и работещ. Имате малък, среден, нов… свой бизнес. Някъде там са и вашите потенциални клиенти, готови да купуват от вас това, което предлагате. Не ги познавате още, но знаете, че ги има.

Дефиниции

Видове ключови думи

Проучване в 3 посоки

Етапи в проучването

Инструменти за ключови изрази

Къде да заложите важните термини

Защото те са при вашите – засега също потенциални и бъдещи – конкуренти. Защото сте пресметнали и преценили, че има пазар и за това, което вие правите. Как да намерите обаче тези важни за вас хора? Как да ги накарате да ви потърсят и изберат? Ако разчитате само на приятелите си да повлекат крак, може – за малко и за кратко. Приятелите са си приятели, лични, те затова са ценни, защото се броят на пръсти. Не можете да си доставите толкова много приятели, колкото ще ви потрябват за успешен бизнес.  Клиентите са друга работа. Отношенията с тях са на друга основа. И от тях определено ви трябват колкото повече, толкова повече. Някой ден някои от тях могат да ви станат и приятели, но това ще е напред във времето и е друга тема. Това, което в социалните мрежи наричат приятели, пък е нещо още по-различно. Там има и истински приятели, и познати, и непознати, и клиенти – настоящи и бъдещи. Какво ли няма там! Социалните мрежи също са отделна тема за размисъл, включително за ключовите думи. Ето как стигате до извода, че ключът към успеха ви е заложен в работата с ключовите думи. Това са печелившите за вас ключови изрази.

Какво е наистина това ключови думи за сайт?

Това са думите, по които вие искате вашите потребители да намират вашия сайт и вашия бизнес в интернет. Думите, по които ще създавате страници в него.  И от друга страна – думите, които вашите потенциални потребители пишат в търсачките, за да попаднат на продуктите и услугите, които вие и вашите колеги-конкуренти предлагате. Когато вашата представа за тези ключови думи се приближава до това, което потребителите ви вписват в полето за търсене, имате шанс Google да покаже вашия сайт на по-предни позиции. Защото така по-добре ще отговорите на потребителското търсене в интернет. Тези ключови думи за сайт са SEO (Search Engine Optimization) ключови думи. Те са един от вашите помощници при оптимизирането на сайта за търсещите машини. Много важен помощник, може би главният. Ключовите думи са не само думи. Те могат да бъдат и ключови изрази и даже цели фрази. Всички тях обаче обобщаваме с термина „ключови думи“. Ето как ги определят най-добре класиралите се в Google по този въпрос сайтове:

Wordstream

„Вашите SEO ключови думи са ключовите думи и фрази във вашия уеб контент, които дават възможност на хората да намерят вашия сайт чрез търсещи машини. Добре оптимизираният за търсещи машини уеб сайт „говори на езика“ на потенциалната си база посетители с ключови думи за SEO,  които помагат на търсещите да се свържат с вашия сайт.“

Moz

„Какво са ключовите думи?
Ключовите думи са идеи и теми, които определят за какво е вашето съдържание. От гледна точка на SEO това са думите и фразите, които търсещите въвеждат в търсачките, наричани още „заявки за търсене“. Ако сведете всичко на вашата страница – всички изображения, видеа, текстове и пр. – до прости думи и фрази, това са вашите основни ключови думи. Като собственик на сайт и контент автор ще искате ключовите думи на вашата страница да отговарят на това, което хората търсят, за да имат те по-добър шанс да намерят вашето съдържание сред резултатите.
Защо са важни ключовите думи?
Ключовите думи са важни, защото те са връзката между това, което хората търсят и съдържанието, което осигурявате, за да отговорите на тази потребност.“
Moz ключови думи графика
Тази графика на Moz показва кривата на търсенето и как месечните заявки се разпределят между основните, средноопашатите и дългоопашатите ключови думи. Между 1 милион търсения месечно по само 100 ключови думи и от 5 до 100 търсения по 70 на сто от всички ключови думи съществуват неограничени възможности за избор и позициониране. Но за видовете ключови думи – след малко.

Backlinko

„SEO ключовите думи (известни още като „ключови думи“ или „ключови фрази“) са термини, добавяни към онлайн съдържанието, за да подобрят класирането в търсачките за тези термини. Повечето ключови думи се откриват в процеса на проучване на ключови думи и се избират въз основа на комбинация между обем на търсене, конкуренция и търговско намерение.“

Page on power

„SEO ключовите думи са термини и фрази, свързани с вашия бизнес, които хората използват, когато въвеждат заявка в търсещи машини, за да намерят вашия уеб сайт.“
Това е подзаглавието в текста „Какво са SEO ключовите думи?“, което дава и определение в синтезиран вид. Следва по-разширената дефиниция.
„Ключовата дума е термин или фраза, свързана с част от съдържанието на уеб сайт. Оптимизираните за търсещи машини (SEO) ключови думи включват вашата основна ключова дума, както и набора от ключови думи, които са логично и семантично свързани с нея… По същество SEO ключовите думи за вашия уеб сайт и неговия контент са термините и фразите, които хората най-вероятно ще използват за заявката си в търсеща машина. Проучването на SEO ключови думи се състои в това да се определи кои думи хората използват най-често, когато правят търсения.“

Ahrefs

„Ключови думи са думите и фразите, които хората въвеждат в търсачките, за да намерят каквото търсят.“

SEMrush

„От гледна точка на търсещите машини ключова дума е всеки термин за търсене, въведен в Google (или друга търсачка), който има страница от резултати с изброени уеб сайтове. Ключовите думи са термини за търсене, които един собственик на уеб сайт или SEO експерт ще използва за оптимизирането на уеб сайт с надеждата за класиране на върха на резултатите в Google за конкретни ключови думи.“

Yoast

„Ключова дума или фокус ключова дума, както някои я наричат, е думата, която описва най-добре съдържанието на вашата страница или пост. Това е терминът за търсене, по който искате да се класирате с дадена страница. Така, когато хората направят търсене по тази ключова дума или фраза в Google или други търсачки, те трябва да намерят тази страница от вашия уеб сайт.“

Searchmetrics

„Ключова дума е това, което потребителите пишат в търсачка, когато искат да намерят нещо конкретно. Ключовата дума може да бъде една дума или комбинация от думи, напр. „роза“ или „видове червена роза“.“
Можете да си изберете което и да е от тези определения, стига от него да разберете какво точно са тези специални думи и за какво именно служат. Всички те представят същността на ключовите термини, понякога от различни аспекти. Всяко от определенията е вярно и те по-скоро се допълват едно друго.

И защо те са толкова важни?

Както изтъкват SEO специалистите, ключовите термини са не просто важни за вашия сайт. Защото те помагат за класирането му по-напред в търсачките. Тези ключови думи за сайт са важни и за вашата аудитория, която ще ви намира по-бързо в интернет. Никой няма да ви препоръча да се взирате прекомерно в ключовите фрази. Ако прекалите с употребата им, това дори може да ви докара наказание. Но ако създавате контент по избраната тема, няма как да избегнете основните й термини. Ключовите думи са важни за Google и SEO специалистите по много причини, от които две са особено съществени. Това твърди Тайлър Хермансън от Search Engine Journal в публикацията „Защо ключовите думи все още са толкова важни за SEO“ (Why Keywords Are Still So Very Important for SEO). Те ни дават идеи за това какви са хората и какво точно искат, позволявайки ни да отговорим по-добре на техните потребности, смята авторът. И още – те осигуряват „мишената“, в която маркетолозите могат да фокусират своето съдържание.
защо са важни ключовите думи
С тази примерна таблица за собственото си представяне Тайлър Хермансън илюстрира как по-подробната информация за типа аудитория помага да се прицелите в правилната добре проучена група хора. Ако нямате фокус и искате да се харесате на всички, може да останете с празни ръце, допуска авторът.
Има различни мнения за това дали и доколко са важни ключовите думи. Преди да отричате каквото и да е обаче е добре да научите колкото може повече за ключовите фрази и после да направите своя информиран избор.

Какви биват ключовите думи за сайт?

По въпроса за видовете и типовете ключови думи цари голямо разнообразие. И в същото време – не по-малко единодушие. Звучи странно, но ще обясня. Всичко зависи от подхода към тези SEO ключови думи за сайт. Делят ги според дължината или структурата им, според обема на търсене или предназначението им. Маркетинговата фуния, търговската марка, намерението за търсене, времето, мястото като география или като място в сайта, трайността в търсенето… Тези и други критерии са повод за различна подредба на ключовите изрази по брой и видове. Затова ще срещнете заглавия за брой на типовете ключови думи, в които числата варират от 3 или 4 до около 20 с цялата междинна цифрова палитра. Но авторите все пак описват ключови думи, които си остават същите SEO ключови думи за сайт. И е важно всички собственици на сайтове, контент автори и SEO експерти да ги разпознават и да ги използват правилно.

SEMrush

SEMrush, един от всепризнатите корифеи по ключови думи, ги групира около четири главни типа: търговски, транзакционни, информационни и навигационни. Това разделение е в сила, когато ключовите думи и фрази се преценяват откъм намерението за търсене на потребителя – какво точно желае да направи той. Може би иска да се информира по даден въпрос (информационни) или за даден продукт (търговски), или направо да пазарува (транзакционни). Или просто да намери някой точно определен сайт (навигационни). Наистина е много важно да отчитате намерението за търсене, защото то ще ви покаже потребностите на вашата аудитория. И, следователно – съдържанието, което да й предлагате в сайта и блога си. С други думи – да знаете по-точно какво и най-вече как да пишете, снимате, записвате, рисувате и тъй нататък по дейностите на контента. Някои от експертите смятат, че търговското намерение се припокрива с транзакционното. Например, специалисти от Alexa, Intigress и др. И в този случай по този критерий свеждат ключовите думи до три вида: информационни, навигационни и транзакционни. Броят обаче не е толкова важен. Подходът е който ще ви помогне да се ориентирате. Затова нека чуем специалистите.

Alexa

Alexa.com разпознава 18 вида ключови думи. И ги дели по следния начин.

Според тяхната насоченост:

  • 1. За пазарния сегмент
  • 2. Определящи клиента
  • 3. Продуктови
  • 4. Брандови
  • 5. Ключови думи на конкурента
  • 6. Географски насочени

В зависимост от дължината им:

  • 7. Кратки, късоопашати (известни още като основни, широки или генерични)
  • 8. Средноопашати
  • 9. Дългоопашати (многокомпонентни според Google)

Онсайт ключови думи:

  • 10. Първични (основният термин, в който се цели уеб страницата)
  • 11. Свързани или LSI (Latent Semantic Indexing – семантично свързани с първичните)

За Google ads:

  • 12. С широко съвпадение
  • 13. Съвпадащи по фраза
  • 14. С точно съвпадение
  • 15. Отрицателни

И ключови думи на купувача:

  • 16. Информационни
  • 17. Навигационни
  • 18. Транзакционни

SEO Pressor Connect

За Seopressor.com има 9 вида ключови думи.
  • 1. Къси, късоопашати, главни, основни (short-tail keywords или head) – с 3 и по-малко думи, голям обем на търсене, високо конкурентни.
  • 2. Дългоопашати (long-tail keywords) – с повече от 3 думи, по-конкретни, по-малък обем на търсене, по-малко конкурентни.
  • 3. Краткосрочни свежи (short-term fresh keywords) – някои силно актуални ключови думи, чийто трафик обаче може бързо да падне.
  • 4. Дълготрайни евъргрийн (long-term evergreen keywords) – с постоянен, плюс-минус, интерес към тях, умерен обем на търсене.
  • 5. Определящи продукта (product defining keywords) – обясняват и описват продуктите, с нисък обем на търсене и конкурентност, но с висок процент на конвертиране.
  • 6. Определящи клиента (customer defining keywords) – говорят за целевата аудитория.
  • 7. Гео насочени (geo-targeting keywords) – географската им насоченост може да се отнася за даден квартал, град, регион или страна, особено полезни за малкия местен бизнес.
  • 8. LSI (latent semantic indexing) – тематични ключови думи, тясно свързани с основната ключова дума. Ако тя е „лимон“, LSI ключовите думи могат да бъдат „лимонов чай“, „органичен лимон“ и др.
  • 9. Насочени към намерението за търсене (intent targeting keywords) – три са според сайта тези намерения при подаването на заявка в търсачките. Информационното се характеризира с въпроси като „какво“, „как да“ и др., търговското издава готовите да купуват потребители, а транзакционното говори за финалния интерес преди самата поръчка.
Всичките 9 типа ключови думи имат своя сила, която може да умножи вашите SEO усилия, ако ги използвате в различни ситуации, обобщава в заключение сайтът.

Search Engine Journal

Searchenginejournal.com разпознава като най-често срещани над 18 вида SEO ключови изрази, като ги групира според 9 критерия.
  • 1. В зависимост от това дали съдържат или не търговска марка в заявката:
Брандови срещу небрандови
  • 2. Според предназначението им:
Родови (seed) срещу специфични
Първите са очевидният стартов списък от думи, с които започвате процеса на проучване. Те засягат по-голямата част или целия сайт. Специфичните за дадена страница ключови думи обикновено излизат при проучването и са приложими за една или няколко страници.
  • 3. Според обема на търсене:
Основни, главни (head) срещу дългоопашати (long-tail)
Когато ги изобразите графично, главните термини са малка част от общия брой ключови думи, докато по-слабо търсените термини продължават вечно като опашка, пояснява авторът Тайлър Хермансън.
  • 4. В зависимост от тяхната значимост за сайта или страницата:
Първични срещу вторични
Първичните (наричани още „насочени“ или „фокус“) са най-важните ви ключови думи – за целия сайт или за отделните страници. Вторичните (наричани също „третични“ или „поддържащи“) са всички останали ключови думи, в които се целите или използвате.
  • 5. Според етапа или фазата на маркетинговата фуния:
Категории, насочени към бранда срещу категории, насочени към клиента
В едната група ключовите изрази са насочени към постигане на осведоменост, оценка, конвертиране или задържане. В другата се преценява клиентът, степента на неговата неосведоменост за бранда, проблемите и решенията. Или неговата нагласа за действие – навигационно, информационно, транзакционно.
  • 6. Според употребата:
Глобални срещу локални
Пример за локално запитване е „спалня под наем във Финикс“. При глобалното въпросът може да бъде „струва ли си наемателите да се застраховат“.
  • 7. Ключови думи на аудиторията:
Множество групи, характеризиращи аудиторията
Търсещите в интернет не описват себе си, но често издават своя профил със самото питане, сочи авторът. Например, „наследствен ли е диабетът“ може да бъде въпрос на пациент. Докато лекар би въвел заявката „алгоритъм за лечение на диабет тип 2“.
  • 8. Според трайността или промяната в обема на търсене:
Евъргрийн срещу тематични
  • 9. В зависимост от отношението към клиента:
Ключови думи срещу думи на загриженост
Ключовите фрази могат да отведат потенциалния клиент до определен сайт. Думите на загриженост, без да влияят особено върху трафика, ще увеличат ангажирането му със сайта и конверсиите при същия трафик, уточнява Search Engine Journal.

Intigress

Ето и подредбата на Intigress.com.

Ключовите думи биват според дължината им:

  • 1. Късоопашати (кратки, къси) – главни, широки, родови, генерични
  • 2. Средноопашати
  • 3. Дългоопашати

Според намерението на купувача:

  • 4. Информационни
  • 5. Навигационни
  • 6. Транзакционни

Според спецификата на бизнеса и индустрията:

  • 7. За пазарния сегмент
  • 8. Определящи клиента
  • 9. Продуктови
  • 10. Ключови думи на конкуренцията
  • 11. Гео-насочени

Digital Vidya

Сайтът Digitalvidya.com разпознава 15 вида ключови изрази:
  • 1. Късоопашати
  • 2. Средноопашати
  • 3. Дългоопашати
  • 4. Трайни евъргрийн
  • 5. Краткотрайни свежи
  • 6. Определящи клиента
  • 7. Геонасочени
  • 8. Насочени към намерението
  • 9. На конкурента
  • 10. LSI
  • 11. Съвпадащи фрази
  • 12. Точно съвпадащи
  • 13. Отрицателни
  • 14. Продуктови
  • 15. Свързани вертикално
А в AdWords намира 4 различни типа съвпадение:
  • 1. Широко съвпадение
  • 2. Модификатор за широко съвпадение
  • 3. Съвпадение по фраза
  • 4. Точно съвпадение

Все пак – колко точно са тези ключови думи за сайт?

Твърде много термини и определения на приблизително едни и същи изрази – така ли ви се струва? Възможно е. Но нека това не ви обърква. Всеки е в правото си да избере как да групира ключовите думи, които ще използва на сайта си. Няма особено значение каква точно е бройката им или колко вида са. Няма строги правила за това какви групи ключови думи за сайт къде да залагате. Всички варианти са отворени пред вашето креативно мислене и свобода на изказа. Google всякак ще ви възнагради, ако създавате съдържание с мисъл за вашите читатели, потребители и клиенти. И с едно на ум все пак за търсещите машини и начина, по който подреждат и поднасят предлаганата от вас информация. Дори няма значение какво точно има предвид Джон Мюлер от Google, когато пише в Twitter в отговор на въпрос за използването на LSI ключови думи за по-добро класиране: „Няма такова нещо като LSI ключови думи – всеки, който ви казва нещо друго, бърка, съжалявам.“ Ако обаче именно на вас ви допада идеята да използвате най-вече LSI изрази, защо не, опитайте! Пък после може да решите какво да ги правите в зависимост от резултатите в SERP.

Проучването на ключови изрази в 3 задължителни гледни точки

Проучване, изследване, търсене – както и да преведем от английски „keyword research“, това е процесът, в който ще потърсите, анализирате и изберете най-добрите за вашия бизнес и вашия сайт ключови фрази.
Ето как го определят от SEMrush: „Изследването на ключови думи е процесът на намиране на всички възможни заявки в търсачките, които могат да бъдат подходящи за вашия бизнес и вашите клиенти. То включва не само намирането на тези ключови думи, но и сортирането и приоритизирането им в логични, свързани групи, които могат да ви информират как да промените съществуващи страници на вашия сайт или да създадете ново съдържание.“
В Google Trends темите „keyword research“ и „keyword tool“ („проучване на ключови думи“ и „инструмент за ключови думи“) са съизмерими по обем на търсене с уточнението, че заявката е на английски. Google Trends ключови думи На български няма достатъчно данни за евентуален резултат. Да приемем, че и пазарът за ключови думи у нас е несъизмеримо по-малък, а не че съвсем липсва интерес по темата. Google Trends ключови думи Но дали проучването обикновено не се свежда единствено до използването на инструменти за тази цел само защото става дума за най-често срещани сродни търсения? Очевидно има логика тези два израза да са толкова близки по резултат в търсачките. Инструментите имат своето място. Но те едва ли могат да заменят който и да е иновативен процес, в случая – на търсене, обмисляне, анализ на възможните най-подходящи за ключови думи за сайт, за всеки конкретен сайт. Откъде и как да започне този процес?

Първо. Поглед към себе си

Какво правите, защо, как, в името на какво, какви са вашите цели, мисия, ценности? Отговорите на тези въпроси могат да хвърлят светлина върху вашите основни ключови думи за сайт. Те ще обозначат предмета на вашата дейност и специфичните характеристики, с които само вие предлагате тази дейност. Например. Вие сте интериорен дизайнер и искате вашият сайт да ви представя по най-добрия начин пред настоящи и бъдещи потребители и клиенти. Очевидно „интериорен дизайн“ ще е една от вашите първични ключови думи. Тя обаче е твърде обща, в нея се целят всички до един ваши колеги и тя с нищо не ви откроява сред тях. Следователно, започвате да уточнявате за кой интериорен дизайн искате да ви намират в нета. В какво сте най-добър – дизайн за дома, за офиса, за хола, спалнята, детската стая и т.н. В какъв стил – индустриален, модерен, ретро или цветово, в бяло, жълто, зелено и т.н. В кой регион – в София, България, Италия, Австрия или другаде. Оттук ще излезе още една цяла серия първични и определящи продукта ви ключови думи за сайт. С какво вашите услуги са различни от тези на колегите ви на пазара, какво ви отличава – качество, бързина, цени, стил? Защо го правите, освен за пари, разбира се, защото е ясно, че всеки труд се заплаща. Тук ще се откроят мисията и ценностите ви. От тях ще изскочат други важни ключови думи, които също ще допринасят за това важните за вас хора по-бързо да намерят сайта ви.

Второ. Поглед към аудиторията

Въпросът с „важните за вас хора“ от своя страна е особено важен за всички ваши бизнес, SEO и контент стратегии, включително за стратегията ви за ключови думи. Ако не познавате своите целеви групи, техните притеснения и търсения, можете като нищо да се разминете с тях на пазара. Ако не ги познавате, няма как да си представите и как те формулират своите проблеми и потребности. А това ще бъдат още по-точните ключови думи за сайт, с които да печелите потребители. Да, да привлечете не само тези, които искат да работят с вас, а и тези, с които вие искате да имате общи проекти. Как се изразяват обичайно хората от тези целеви групи, използват ли разговорна реч или професионален жаргон, какви са техните интереси и увлечения. В какви социални групи общуват помежду си и къде намират приятелите си. В какви социални мрежи се подвизават, какво споделят в тях. Колкото повече отговори имате на тези въпроси, толкова по-добре можете да подберете дългоопашатите ключови изрази, по които да създавате съдържание в блога на вашия сайт. А веднъж „приземили“ се на него, вашите потребители могат да се заинтересуват и от продуктите и услугите ви, дори да не са чували още за вас.

Трето. Поглед към конкуренцията

Това е трета, съществена посока за проучване и размисъл като източник на идеи за ключови думи за сайт. Особено ако бизнесът ви е още млад, а сайтът – нов. Защото ще ви помогне да разберете с какви термини конкурентите ви вече генерират добър трафик от своите потребители. И оттук – да прецените струва ли си и вие да им обърнете внимание. На пазара във вашата ниша конкурентите ви са едни и там съперничеството се развива по изпитаните аналогови правила. Вашите конкуренти в интернет обаче са не само тези, които са около вас на страницата в Google. Нали ще се мерите с най-добрите? Следователно, трябва да погледнете към първите позиции в SERP. За да са там конкурентите, значи са установили кои ключови изрази им помагат по-добре за целта. А вие стигнахте ли до тези изрази? А на вас трябват ли ви тези изрази? Ако те работят за другите, ще ви свършат ли работа и на вас? А кои фрази конкурентите ви са пропуснали да използват? Ценни изводи могат да произтекат от отговорите на подобни въпроси. Тоест, не ви остава друго, освен да напишете някои от най-важните си късоопашати или средноопашати ключови думи в Google. Ще видите кой друг успешно се е прицелил в тях, за да излезе в списъка от първа страница на SERP. После можете да се поразходите в сайта му и да проучите как е използвал думите от заявката ви, какви други термини е заложил в съдържанието си. От анализа на конкуренцията могат да произтекат редица полезни за вас заключения.

Етапи в проучването: какво показва SERP при заявка “keyword research steps”?

Пускам това търсене на английски, защото е важно да видим какво казват по темата най-добрите не само у нас. А най-добрите, разбира се, са първи и в SERP.

Keywordtool.io

Проучване на ключови думи: Пълен наръчник за намиране на най-добрите ключови думи

  • Стъпка 1. Изучете вашата ниша
  • Стъпка 2. Определете целите си
  • Стъпка 3. Направете списък с подходящи теми
  • Стъпка 4. Създайте списък с родови ключови думи
  • Стъпка 5. Използвайте добри инструменти за ключови думи
(По въпроса за инструментите авторите от различните сайтове споделят свои предпочитания, но не пропускат да посочат качествата най-вече на собствения инструмент, ако имат такъв. За Keywordtool.io това, разбира се, е https://keywordtool.io/.)
  • Стъпка 6. Изследвайте намерението за търсене
  • Стъпка 7. Идентифицирайте дългоопашатите ключови думи
  • Стъпка 8. Проучете вашите конкуренти – особено за пропуски при възможните ключови думи

Searchenginewatch.com

Процес в 6 стъпки за проучване на ключови думи

  • 1. Определете вашата вселена от ключови думи – първоначален списък с родови изрази
  • 2. Разширете списъка – с инструменти за ключови думи, за да разберете относителните обеми за търсене на всички родови думи
  • 3. Приоритизирайте вашия списък – за да откроите ключовите думи с най-голям приоритет
  • 4. Групирайте в категории вашите приоритетни ключови думи – по специфични за бизнес целите ви сегменти
  • 5. Определете предпочитаните си целеви страници – като посветите конкретни страници на приоритетните ключови думи. Те ще са основна цел за дейностите по оптимизация на приоритетните ключови думи
  • 6. Прецизирайте списъка си във времето – проверявайте периодично, за да идентифицирате нови думи с нови възможности за бизнеса

Hubspot.com

Как се прави проучване на ключови думи за SEO: Ръководство за начинаещи

  • Стъпка 1. Направете списък с важни теми според това, което знаете за вашия бизнес
За компания като HubSpot за продажбата на маркетингов софтуер такива общи тематични групи са: входящ маркетинг, блогинг, имейл маркетинг, lead generation (създаване на потенциални клиенти), SEO, маркетинг в социалните медии, аналитични данни за маркетинг, автоматизация на маркетинга.
  • Стъпка 2. Напълнете тези тематични групи с ключови думи
Например. За „автоматизация на маркетинга“ такива изрази биха могли да включват: инструменти за автоматизация на маркетинга, как да използвам софтуера за автоматизация на маркетинга, какво е автоматизация на маркетинга, lead nurturing (възпитаване на потенциални клиенти), автоматизация на имейл маркетинга, топ инструменти за автоматизация.
  • Стъпка 3. Разберете как намерението за търсене влияе върху проучването на ключови думи и го анализирайте
Какво намерение например съдържа въпросът „Как да започна блог?“, като блог може да означава и блог като публикация, и блог като уеб сайт?
  • Стъпка 4. Проучете сродните термини за търсене
Срадни търсения в Google ключови думи Това може да ви подскаже идеи за други ключови думи, към които бихте се насочили. Вижте и сродните търсения на някои от резултатите, съветва авторката от HubSpot Рейчъл Лайст.
  • Стъпка 5. Използвайте инструменти за изследване на ключови думи
Инструменти като Ahrefs, SEMrush, Ubersuggest и други могат да ви помогнат с повече идеи и да ви подскажат алтернативи, по които още не сте мислили. След като вече сте наясно с ключовите думи, по които искате да се класирате, е време да уточните списъка с най-добрите за вашата стратегия изрази.

Kinsta.com

Ръководство стъпка по стъпка за изследване на ключови думи

Стъпка 1. Намерете идеи за ключови думи Стъпка 2. Проверете действителната трудност на ключовите думи и обема им на търсене Стъпка 3. Определете намерението за търсене Стъпка 4. (По избор) Намерете и използвайте силози за ключови думи
ключови думи Hub & Spoke
По метода „Hub & Spoke“ (хъб и спици) създавате хъб страница, насочена към първичния основен термин, по който искате да се класирате. После създавате допълнителни страници по свързани и дългоопашати ключови думи.

Ahrefs.com

Как се прави проучване на ключови думи за SEO

Как да намерите идеи за ключови изрази
  • 1.. Направете мозъчна атака по родовите ключови думи
  • 2. Вижте по кои ключови термини се класират вашите конкуренти
  • 3. Използвайте инструменти за ключови думи
  • 4. Изучете вашата ниша
Как да анализирате ключови фрази
Ahrefs се спира на 5 показателя за този анализ:
  • 1. Обем на търсене
  • 2. Кликове
  • 3. Потенциален трафик
  • 4. Трудност на ключовата дума
  • 5. Цена на клик (CPC)
Как да се целите в ключови думи
  • 1. Определете родителската тема
  • 2. Определете намерението за търсене
Ръководството на Ahrefs продължава с подробни обяснения как да приоритизирате ключови думи, как да преценявате бизнес потенциала им, как да ги разпределяте (картографирате) според пътя на купувача и етапите на маркетинговата фуния (TOFU, MOFU, BOFU). Следват съвети за използването на инструменти за ключови думи. Ръководството се спира на 7 безплатни инструмента и 1 платен, от които 3 от безплатните са на Google (Google Keyword Planner. Google Trends. Google Search Console), а останалите инструменти са на Ahrefs.
ключови думи Хората питат също
Така сайтът Ahrefs илюстрира как при достатъчно на брой запитвания по определена заявка Google подсказва и част от възможните за задаване въпроси – в People also ask (Хората питат също). А това, както сочат SEO експертите, помага за разпознаване на информационното намерение за търсене.

Searchenginejournal.com

Как да започнете проучване на ключови думи за SEO

  • Стъпка 1: Анализирайте текущите ключови думи
  • Стъпка 2: Формулирайте вашите цели
  • Стъпка 3: Създайте списък с желаните от вас ключови фрази
  • Стъпка 4: Преценете конкуренцията (използвайки Google и инструменти за ключови думи)
  • Стъпка 5: Разширете хоризонта за ключови изрази
  • Стъпка 6: Приоритизирайте чрез сравнение „възможности срещу инвестиция“

Reliablesoft.net

10 най-добри практики за проучването на ключови думи

  • 1. Опознайте нишата си
  • 2. Запишете тематични идеи и създайте тематични групи (кофи)
  • 3. Намерете родови ключови термини за вашите теми с инструменти за ключови думи
  • 4. Проучете намерението за търсене зад всяка ключова дума
  • 5. Намерете дългоопашати ключови изрази
  • 6. Намерете ключови думи, по които конкурентите ви се класират
  • 7. Изберете точните ключови фрази за вашия сайт
  • 8. Обръщайте ключови думи в контент заглавия
  • 9. Намерете семантично сродни ключови думи, за да ги използвате в съдържанието
  • 10. Продължавайте да проверявате за популярни ключови изрази

Neilpatel.com

Как да направите проучване на ключови думи умно: с цел интерес и намерение

Категоризирането на вашите ключови думи така че да отчитат интереса и намерението на търсещия ще ви помогне да развиете, прецизирате и анализирате списъка си от изрази, уверява авторката на блог поста Бет Морган. И показва как да стане това в 3 основни насоки.
  • 1. Създайте първоначален родов списък със стартови термини
    • → Изследвайте вашата аудитория
    • → Намерете изразите, които се използват в момента
    • → Съберете още предложения
    • → Проверете конкуренцията
  • 2. Разширете списъка, като използвате инструменти (Според Морган можете да започнете и да завършите с Google Keyword Planner)
    • → Групирайте думите по теми
    • → При типовете съвпадения изберете „точно“
    • → При допълнителните опции и филтри изберете езика и локацията, които ви интересуват
    • → В таблицата на Keyword Planner най-полезни могат да бъдат колоните за конкурентност и месечен локален обем на търсенията
    • → Проверете ключовите думи, които изглеждат интересни и ги включете в таблицата си
  • 3. Прецизирайте списъка
    • → Фокусирайте се в категориите ключови думи, по-близки до целта
    • → Не се отказвайте от по-конкурентните думи, само помнете, че класирането при тях е по-трудно
    • → Освободете се от двусмислени изрази и направете списък с потенциалните негативни ключови думи
    • → Групирайте семантично ключовите думи

Yoast.com

Проучване на ключови думи за SEO: актуално ръководство

В тази класация на най-добрите няма как да пропуснем и 10-те решаващи стъпки на Yoast при проучването на ключови думи.
  • 1. Определете мисията си. Специалистите от Yoast са убедени, че това е първата и най-важна стъпка в стратегията ви за ключови думи.
  • 2. Направете списък с ключови думи. С мисията наум опитайте да влезете в главите на хората от желаната от вас аудитория. Оттук ще излязат термините, по които вие искате те да ви намират.
  • 3. Проучете вашите ключови думи. Специалистите ви съветват да направите това с помощта на инструменти. И започват първо с търсачката на Google, която подсказва идеи още докато въвеждате термина за търсене.
  • 4. Не забравяйте дългата опашка. Става дума за дългоопашатите изрази, които получават по-малко трафик, но и конкуренцията при тях е по-малка. Следователно стават по-лесни за класиране. Добавете тези думи в списъка си, в следваща колона на таблицата след основните термини. Това ще помогне и за структурата на сайта ви.
Yoast ключови думи графика
Ето как Yoast илюстрира съотношението между малкото висококонкурентни по-общи ключови думи и дългата опашка, която рисуват по-конкретните, но по-малко конкурентни ключови думи.
  • 5. Анализирайте конкуренцията. Това ще покаже на кои от термините да заложите – на главните или на дългоопашатите.
  • 6. Вгледайте се по-отблизо в намерението за търсене. Какво точно търси вашата аудитория – информация по определена тема, достъп до конкретен сайт, проучване преди покупка или покупка точно сега. Така създаваното от вас съдържание ще отговаря на това намерение.
  • 7. Определете стратегията си за ключови думи. От нея ще зависи решението ви дали да настъпите по основните ключови изрази, може би с по-сериозен бюджет, или да се ориентирате към дългоопашатите. Следва изборът на типа съдържание.
  • 8. Започнете да създавате целеви страници – Landing pages. Това са страниците, на които посетителите се „приземяват“ от източници като информационен бюлетин, социална медиа или реклама. По най-важните си ключови фрази създавайте „крайъгълен контент“, а около него – още статии по дългоопашати изрази, препоръчват от Yoast.
  • 9. Оценете как работи стратегията ви за ключови думи и продължете да я подобрявате.
  • 10. Обновявайте периодично вашето проучване на ключови думи и съдържание.
И допълват съветите си с важни тънкости: приоритизирайте списъка с ключови думи, използвайте една фокус фраза и синонимите й само в една страница, добавяйте сродни изрази в текста, проверявайте за думи от единствено и множествено число, опитвайте, оценявайте и опитвайте пак!

Какъв да е подходът към инструментите за ключови фрази?

Можете да изберете в чии съвети да се вслушате, да опростите или да задълбочите проучването на ключовите си думи. Важното е да намерите своя подход и да проверявате резултата. Забелязахте ли, че инструментите за ключови думи присъстват почти без изключение във всяка разработка по темата? Дали като просто напомняне за необходимостта да бъдат използвани, дали като информация за наличните в мрежата варианти, или като съвет и препоръка как да изберете „най-добрия“. Това е съвсем основателно. Защо да се морите излишно в мозъчни атаки, ако има начин да си помогнете с добри резултати за по-кратко време! Както обаче вече споменах, не можете въобще да си спестите мозъчното усилие. Дори да ви прозвучи старомодно, едва ли нещо може да надмине по креативност вашия ум. Поне засега. Затова и повечето специалисти в контент маркетинга не поставят инструментите за ключови думи на първо място. А когато им дойде времето, можете да избирате от наистина богат и разнообразен арсенал. Има платени инструменти, които могат да ви спестят часове изследвания и да улеснят неимоверно вашите решения. Някои от тях са на Ahrefs, SEMrush, Moz, които вече бяха цитирани по-горе. Почти всички предлагат безплатен пробен период. Други като Keyword Tool, Answer the Public или Ubersuggest предлагат не само платени, но и повече или по-малко разширени безплатни платформи. Напълно безплатни все още са повечето от продуктите на Google, така че винаги можете да тръгнете от тях, ако сайтът ви прохожда, а контент маркетинговият ви бюджет е ограничен. Ето какви възможности ви предлагат някои от продуктите на Google:

Google Autocomplete

Това е функция на търсачката Google, която дописва вашето търсене още докато въвеждате запитване, като ви предлага списък с популярни търсения. По ваша преценка те могат да станат и ваши дългоопашати ключови думи. Много от инструментите за ключови фрази, може би повечето, залагат в механизма си за предложения тази възможност, предоставяна от Google. А  от Yoast даже помагат на потребителите си с безплатния инструмент – Yoast Google suggest expander, който използва свойството на Google за автоматично довършване на търсенето. Функцията Google Autocomplete може да се деактивира или активира отново от настройките в основния прозорец на Google, които се намират на долната лента вдясно. Сродните търсения на GoogleRelated searches, са още един ценен източник за дългоопашати варианти на изрази. Те са на всяка страница от SERP след списъка с резултати. Като кликнете върху някоя от ключовите фрази там, се зареждат допълнителни страници с още повече предложения и идеи. И така – докъдето решите.

Google Trends

Google Trends е изключително полезен инструмент за очертаване на тенденциите при ключовите думи, особено при сравняването на близки по смисъл термини. Той не само визуализира резултатите с данни за обем, а и очертава поведението на търсещите в различните региони и градове. Да кажем например, че създавате съдържание по актуалната от 2020 г. тема за пандемията Ковид-19. На коя ключова дума да заложите?

Коронавирус или Ковид, питайте Google Trends

Ако въведете в Google Trends термините за търсене Coronavirus, Covid, COVID-19 и Covid vaccine, ще получите следната графика за 12 месеца: Google Trends търсене Ковид ключови думи 2021 От графиката става ясно, че първенец в цял свят е терминът Covid (в червено) и търсенето е постоянно високо. Докато тенденцията за Coronavirus (в синьо) върви надолу. А тази за Covid vaccine (в зелено) бележи ръст след декември 2020 г., повишен интерес до пролетта на 2021 г. и известно снижение след това. COVID-19 (в жълто) бележи най-слаба популярност през периода. Близо година по-късно тенденциите са претърпели промени, но се запазват в общи линии. Google Trends пример търсене Ковид ключови думи 2022 Следващата графика обаче ще ви покаже как се търси конкретно за различните термини в различните региони. Например за Coronavirus: Google Trends търсене Ковид ключова дума Тоест ако ще пишете за аудитория в Германия, заложете Coronavirus като ключова дума, тя е с по-голям обем на търсене от най-въвежданата в много други страни Covid. Нея можете да използвате смело и за публиката в Италия, Испания или Нидерландия. Малко по-надолу на страницата в Google Trends ще намерите сродни заявки към всеки от заложените от вас термини за търсене: Google Trends търсене Ковид сродни ключови думи Ако натиснете върху някой от бутоните за допълнителен пробив Breakout, ще намерите още по-подробна информация и за тенденциите, и за нови сродни термини и сродни теми. Има и много други възможности. Не е ли това безценна информация! Жалко е само, че при търсения на български сравнително по-малкото заявки на нашия пазар не винаги дават възможност за обобщаването на резултати. Затова и понякога попадаме на прозорчето с текста „Хм, няма достатъчно данни, за да покажем вашето търсене тук“.

Google Search Console

Google Search Console ще ви помогне да установите кои са онези ключови думи и изрази, по които хората попадат на вашия сайт. Дали е станало в изпълнение на ваши стратегически цели или независимо от волята ви, ще си отговорите сами. На вас остават и необходимите изводи. Google Search Console Начало Google Search Console Меню Информацията за вашите ключови термини ще намерите, като заредите доклада Ефективност (Performance) и изберете бутона Заявки (Queries). Това можете да направите за целия сайт и за всяка от неговите страници.

Кликове и импресии

Ценни са не само данните за броя на кликванията, а и числата за броя на импресиите. Те ще ви кажат на колко потребители вашата страница се е показала в страницата с резултати от търсенето, дори да не са кликнали върху нея. Изводите пак са за вас. По коя ключова дума става импресията? По желаната от вас или по друга? Защо е така? Какво е заглавието на тази ваша страница и как сте я представили в нейното описание? Предизвикват ли те читателя да отвори вашия URL и да отбележите клик? Ако броят на кликовете е много по-малък от този на импресиите, за това може да има много причини – в цялата гама от не особено добре избран ключов израз до слаба разработка по темата. Ако пък импресиите за една и съща ключова дума нарастват във времето, това е добра новина за видимостта на вашия сайт във връзка с тази ключова дума. Едно е сигурно: заслужава си да се вгледате и в импресиите и да поразсъждавате как да отговорите на интереса, който стои зад тях. Наистина си струва да разучите добре възможностите на всички инструменти в Google Search Console и да приложите знанията си на практика. Сто на сто ще извлечете много ползи за вашия сайт и неговата оптимизация.

Google Analytics

Информацията от Google Search Console можете да видите и в Google Analytics, ако сте интегрирали профилите си от двата инструмента. Така и оттук ще разберете коя от страниците ви какъв трафик генерира и с коя ключова дума става това. Достатъчно е в Google Analytics да отворите доклада Придобиване (Acquisition), после Целеви страници (Landing Pages) на Search Console и да кликнете върху избраната от вас целева страница. И вече можете да анализирате резултатите. Това важи за вашата уеб собственост в Universal Analytics или съкратено GA3. Тази безплатна услуга на Google обаче работи до 1 юли 2023 г., след което ще виждате данните си в нея само за известно време. На нейно място идва Google Analytics 4 (GA4) с нови опции и възможности. Струва си още отсега да преминете към GA4, за да започне и там събирането на данни. GA3 не се губи, а продължава да действа паралелно още най-малко година.  
Google Analytics 3
Google Analytics 3 (Universal Analytics) представя резултати според броя на сесиите и на прегледите на страници от сайта, съответно – брой на сесиите на потребител, средна продължителност на сесия или брой на видените страници на сесия и пр.
Google Analytics
Докато Google Analytics 4 прилага нов подход, основан на събития и параметри. За събития като „първо посещение“, „старт на сесия“, „преглед на страница“, „скрол“, „ангажираност“ и др. параметрите могат да доставят и допълнителна информация за начина на взаимодействие на потребителите със сайта или приложението.

Google Keyword Planner

Инструментът за планиране на ключови думи на Google (Keyword Planner) е част от приложението Google Ads, което вече подсказва и предпоставя рекламните цели, за които най-вече е създаден.

Той помага както за откриването на нови ключови думи за сайт, така и за получаването на данни за обема им на търсене.

Затова и идеите за ключови думи са свързани с информация за средномесечния обем на търсене, конкурентната трудност и ценовия диапазон за рекламиране по дадения термин. Все полезни данни, които ще ви помогнат да решите накъде да насочите рекламната си кампания.

Имат ли си ключовите думи свое запазено място

Или казано иначе, къде е важно те да присъстват, за да се подобри оптимизацията на вашия сайт?

Метатагът „ключови думи“, в който преди време се залагаха почти всички ключови думи за сайт, вече не е актуален и не е необходим за целите на SEO.

Без значение е и по-високият процент на наличие на ключови термини в определена страница. Нещо повече, прекомерното насищане с ключови думи (keyword stuffing) може да бъде наказано от Google, а страницата да отиде назад в класирането или изцяло да бъде премахната.

Ключовите изрази или фокус ключовите думи обаче могат да бъдат въвеждани на други места в съответните метатагове. Не е задължително, но така те показват за какво се отнася дадена страница или илюстрация.

Това е от полза преди всичко за потребителите на информация, които по-бързо ще попаднат на това, което търсят. Търсачките също се ориентират за предлаганото съдържание, за да преценят къде да го класират в SERP. Освен това те отдават дължимото и на информацията, която по-ефективно е достигнала до тези, които са имали потребност от нея. Тоест, видно е, че интересът на търсещите машини съвпада с този на хората, а съвпадението минава и през ключовите термини.

Ето и някои от най-важните места, на които е важно за SEO да заложите избраната от вас ключова дума за съответната страница:

Заглавие (SEO title, Title tag)

Заглавието на страницата със сигурност е изключително важно. Не само защото от него в много голяма степен зависи дали потребителят ще отвори тази страница. В него е вашата тема, вашият прочит на темата, вашият акцент в нея, вашето предизвикателство към читателя. Тоест, то казва за какво е четивото и заедно с това събужда интереса към него.

Оттук и присъствието на ключовата дума в заглавието. Ако е в началото – още по-добре според голяма част от SEO експертите. Но не е задължително. Google ще разбере по-добре за какво става дума, ако ключовият израз е на първо място, но за читателя това не винаги ще звучи гладко и логично. А вашата идея е страницата да бъде отворена и по възможност – прочетена.

И първата покана за това е в заглавието.

Препоръчителната му дължина е между 50 и 60 знака. Тук числата могат да се променят, но при по-дълго заглавие част от него може да бъде отрязана от Google и да не се чете в SERP.

Описание (Description, Meta description)

Тук допълвате поканата с аргументи. Имате възможност да „допишете“ заглавието в малко повече на брой знаци, да предадете в синтез съдържанието на страницата. И да насочите още по-убедително потребителя към уникалното съдържание, което ще открие.

Очевидно е, че няма как да избягате от ключовия си израз в мета описанието, а и няма защо да го правите. Защо да пропускате възможността този израз да се вижда подчертан в SERP и така допълнително да привлича внимание.

Не е добра и идеята да залагате един и същи текст в описанията на повече страници. Нима всички те са с едно и също съдържание? С едни и същи първични фокус ключови думи? Това би означавало да се конкурирате със самите себе си в интернет, това ли искате?

Google често избира пасаж от страницата ви и го поставя на мястото на описанието. Причините могат да са различни, включително ако сте пропуснали да предложите текст. Но помислете – може ли друг по-добре от вас да знае кое е най-важното в тази ваша страница?

С времето се променя и препоръчителният брой на знаци за описанието. Все пак до 150 знака за десктоп и до 120 за мобилен телефон – това е добър ориентир.

URL адрес

Щом ключовият термин е в заглавието, логично е той да се появи и в URL адреса на съответната страница. Често обаче той може да се загуби в повечето думи на заглавието. Няма проблем преди публикуването на страницата да редактирате и нейния слъг (slug). Така интернет адресът ще стане кратък и ясен, а ключовият термин ще се открои и в URL-а. И това е още един плюс за оптимизирането на страницата.

Плюсът може да отпадне, ако сайтът ви е, да кажем, на кирилица, а URL-ите се изписват на латиница, тогава няма да има съвпадение. Има изход. Можете да минете на кирилица и за тях. Но мнозина от SEO специалистите не биха ви посъветвали да го направите.

Както казва Васил Тошков от Gloxy, „в HTTP протокола няма такова нещо като адреси на кирилица“. И допълва, че спрямо този протокол за URL-и адресът трябва да съдържа букви от A до Z, числа и някои специални знаци.

Сами ще изберете подходящия за вас вариант. Все пак преди това пробвайте да копирате и поставите някой URL на кирилица в Google, за да прецените искате ли да се появяват знаци, които на никого нищо няма да говорят.

Съдържание на страницата

Тук, както вече споменах, важното е да не прекалявате с употребата на фокус ключовата си дума. В същото време не пропускайте да я използвате навсякъде, където е уместно и важно, за да се разбира съдържанието.

А именно. Добре е фокус терминът да присъства още в увода на страницата, тоест още в първия абзац. Това не е желязно правило, разбира се. Само че нима ще започнете текста си с думи, които нямат общо с темата? В литературните жанрове може. Но в онлайн съдържанието не е особено добър ход. И хората, и търсачките няма да разберат за какво се отнася текстът, поради което той може да остане невидян от своята аудитория.

Още един реторичен въпрос: какво ще ви струва да използвате избрания от вас израз и във финалния абзац? В него обикновено се правят обобщения и е съвсем логично да припомните ключовата фраза.

С други думи – мислете за темата и логиката на текста, а не толкова за броя и процента на ключовите термини в него.

Вътрешни заглавия и подзаглавия (Headings – H2,H3)

Това са заглавията в самата страница, които показват нейната структура и също улесняват търсачки и читатели да обхванат съдържанието в целостта на неговите части.

Ето, да кажем, в този текст за ключовите изрази е достатъчно да видите вътрешните заглавия за определения и видове ключови думи, стъпки и инструменти за проучване и пр. Това ще ви ориентира бързо в разглежданите въпроси.

А сега си помислете как би изглеждал в нета един дълъг материал в насипно състояние – кой ли би прочел подобно нещо! Вече е почти изключено да видите страница, неразделена от вътрешни заглавия.

Да, след основното заглавие, маркирано задължително с тага H1, заглавията в страницата – H2, H3 и нататък, улесняват човек да прегледа по-бързо целия текст и да реши дали той заслужава по-внимателно проучване. Това е една от типичните за интернет тънкости – ръката „скролва“, а окото „сканира“ и за секунди читателят се ориентира в материята.

Вътрешните заглавия и подзаглавия няма как да не съдържат подтемите и аргументите, с които ще подкрепите вашата теза. Тоест, те са много добро място и за фокус ключови изрази, поне на едно-две места в тях.

Alt текст

Alt текстът е метатагът, който описва всяка илюстрация в сайта. Той остава невидим на страницата, но се „чете“ от хора с увредено зрение. И от търсещите машини, разбира се. Затова е желателно да използвате в него фокус ключовия си израз. Така публикацията във вашия сайт може да се класира в SERP и по оптимизираната по този начин илюстрация.

Anchor текст

Това е текстът, маркиран за онлайн връзка с друга страница, пост, сайт или документ. Добре ще е той да съдържа ключова дума от страницата за линкване, за да може потребителят да прецени дали му е необходима тази допълнителна информация. Ако anchor текстът е някоя „общовойскова“ фраза от типа „вижте това“ или „натиснете тук“, това не помага на читателя и на търсачката да разберат какво се предлага.

Anchor текстът (текстът-котва) е текстът за кликване в хиперлинк – това е кратката дефиниция на сайта WordStream. Той уточнява, че най-добрите SEO практики диктуват „котвата“ да съответства на страницата, с която се свързвате, а ключовите думи в него са сигнал за търсачките при определяне на нейната тема.

Последно, мислете за тях като за теми

Ако съм ви помогнала поне малко да добиете представа за дебрите на ключовите думи, фрази и изрази, ще знаете защо да мислите за тях, когато градите вашия сайт или социален профил. Ако пък съм успяла да ви убедя, че упражнението проучване на ключови думи за сайт си заслужава усилията, значи работата е добре свършена.

Не си струва да им робувате, да ги броите, да ги трупате още и още.

Те имат смисъл главно като теми във вашето онлайн творчество, защото подсказват идеи за това какво търсят потребителите. И дават насоки за отличното съдържание, което искате да създавате. То е истински важното и това имат предвид някои автори, когато твърдят, че ключовите думи нямат значение.

Зад тях стоят намеренията на хора, които биха взаимодействали с вас. Тези теми и намерения могат да начертаят по-кратки пътища към вашите стратегически цели.

Не се вторачвайте в ключовите думи! Но ако им обърнете внимание, ако ги проучвате и използвате правилно, те могат да се отплатят щедро на вашия сайт.

ключови думи
От вас зависи да се възползвате от предимствата на ключовите думи. И да създавате още и още отлично съдържание, което да се търси.

 

 

Илюстрация

Снимки: Pixabay, narciso1, Wokandapix; сканове